Zagotovo veste, da je hialuronska kislina naravna sestavina prav vsakega človeškega telesa. Med drugim se takšna sestavina nahaja tudi v tekočini okoli očesnega zrkla pa tudi v vezivnem, živčnem tkivu, v koži in sklepih. Delovanje tovrstne kisline najpogosteje povezujemo z vlogo maziva v sklepih in vračanja elastičnosti kože oziroma tkiva.
Sicer pa je hialuronska kislina še posebej znana po tem, da imajo odlično sposobnost zadrževanja vode v tkivih. Ste vedeli, da lahko zadrži tudi do tisočkratno maso vode glede na svojo lastno težo oziroma maso? Sicer pa v našem telesu nastopa kot del sinovilane tekočine v sklepih. Deluje kot neke vrste lubrikant. Njena naloga je tudi sodelovati v številnih procesih nastajanja elastina ter kolagena.
Ključna komponenta za zdravo kožo
Pogosto se hialuronska kislina označuje kot ena od ključnih komponent za zdravo kožo. Polovico strukturne tovrstne kisline lahko najdemo v njeni matrici. Pomanjkanje tovrstne sestavine v našem telesu se navzven kaže v obliki suhe, neelastične kože, ki je zategnjena in ima gube.
Pred skoraj pol stoletja se je hialuronska kislina pričela uporabljati tudi pri operacijah oči. Dandanes jo vbrizgavajo predvsem v kolena pa tudi v ostale sklepe, in sicer v primeru ostoartritisa. Prav tako jo dodajajo k izdelkom, ki so namenjeni za celjenje poškodb oziroma ran. Nekaterim med vami pa je hialuronska kislina zagotovo najbolj poznana po tem, da se jo dodaja številnim kozmetičnim izdelkom za suho kožo ter proti gubam.
Z vbrizgavanjem hialuronske kisline se popravljajo ali polnijo nepravilnosti na koži
Čedalje pogosteje pa se hialuronska kislina uporablja tudi za popravljanje oziroma za polnjenje nepravilnosti na koži. Njena prisotnost v našem podkožnem tkivu namreč učinkovito spodbuja širjenje keratinocitov, prav tako pa povečuje prisotnost retinojske kisline. To krepi vlaženje kože. Njeno delovanje pa ne nazadnje odlično spodbuja tudi samo sintezo kolagena ter še nekatere druge naravne funkcije kože.